Centrometal – Grijanje na pelete

CentroPelet ZV 16-32 su peći na drvene pelete namijenjene za grijanje prostorije zrakom uz pomoć ugrađenog ventilatora i vodom preko radijatorskog centralnog grijanja.

Obnovljivi izvori energije za grijanje postaju sve popularniji zbog svoje učinkovitosti, ekološke prihvatljivosti i povoljne cijene. Kada govorimo o grijanju na drvene pelete, možemo istaknuti dva različita načina grijanja: toplozračno grijanje (upuhivanje toplog zraka u prostoriju) i toplovodno grijanje (radijatorsko, podno…).

Toplozračne pelet peći

Prednost toplozračnog grijanja preko sobnih pelet peći je jednostavna montaža i korištenje, bez potrebe za kompliciranim razvodom centralnog grijanja. Toplozračne peći, poput CentroPelet Z6N i A10, imaju snagu od 3 do 10 kW i dolaze u kvadratičnom ili pravokutnom obliku, kao CentroPelet ZS. Ako se ne želite odreći ugođaja u prostoru kojeg rade peći na pelet, a imate već sustav centralnog grijanja, postoje peći koje kombiniraju toplozračno i toplovodno grijanje, kao CentroPelet ZV modeli. Uz minimalno zauzimanje prostora, ZVB II i ZVBS su kompaktni pelet kotlovi za centralno grijanje, sa snagom do 30 kW.

Toplovodni kotlovi na drvene pelete

Kod nas su sustavi toplovodnog grijanja puno rašireniji u odnosu na toplozračne, a kod takvih sustava u obzir dolaze klasični kotlovi. Kotlovi na pelete, poput PelTec-Compact, s automatskim čišćenjem i dopunom peleta, zahtijevaju minimalno održavanje. Pepeo se iznosi nekoliko puta mjesečno, a ložište se čisti jednom godišnje. Ovi kotlovi, s tvornički ugrađenom lambda sondom, imaju visok stupanj iskoristivosti i malu potrošnju peleta. Redizajniran Peltec II Lambda s novom regulacijom i 7’’ ekranom osjetljivim na dodir omogućuje jednostavnije upravljanje kotlom i sustavom grijanja. Variranje cijene peleta, nemogućnost kupnje dostatnih količina peleta ili loženje otpadom od obrezivanja voćaka moguće je u kombiniranim kotlovima, poput EKO-CK P + Cm Pelet set Touch, jednostavnim skidanjem plamenika ili pritiskom na jednu tipku kod kotla s dva ložišta, kao BioTec Plus. Za veće iskorištenje obnovljivih izvora, ovi se toplovodni kotlovi mogu jednostavno spojiti s akumulacijskim spremnikom i solarnim sustavom dogrijavanja sustava grijanja i potrošne tople vode.

Upravljanje i spajanje sustava grijanja putem pametnih i digitalnih uređaja te web portala

Zahtjevniji korisnici kotlova na drvene pelete trebaju paziti na razinu peleta u spremniku. Veza kotla s internetom omogućuje korisniku praćenje i podešavanje sustava grijanja iz svog naslonjača. Najbolje rješenje je korištenje web portala koji omogućuje praćenje rada kotla, mijenjanje temperatura, paljenje ili gašenje, kontrolu razine goriva i podešavanje temperature u prostoriji. Omogućuje praćenje statistike rada kotla, kretanje temperatura i pregled povijesti grešaka i upozorenja.
www.centrometal.hr